Ako športovať v chladnom počasí a neochorieť

feb 16, 2021 | Behanie

Využili ste leto tak, ako sa patrí a začali ste pravidelne športovať? Bola by škoda zahodiť svoje odhodlanie s príchodom sychravých dní. Zvlášť ak uprednostňujete pohyb vonku – napríklad bicyklovanie, beh, nordic walking či street workout.

Cvičiť v chladnom počasí a daždi je pre náš organizmus náročnejšie než pri príjemných 23 stupňoch. Otužovaním ale zároveň prospievame svojej imunite a celkovej kondícii. Otužilý človek je odolnejší voči chorobám a je schopný vydržať bez ujmy oveľa viac chladu, než bežný „smrteľník“. Aj pri otužovaní však treba dodržiavať určité pravidlá.

Oblečte sa primerane

V prvom rade treba myslieť na vhodné oblečenie. Pokiaľ si chodíte napríklad pravidelne ráno zabehať, môže sa stať, že chlad ani necítite. Na svedomí to majú endorfíny, ktoré vaše telo počas tréningu vyplavuje. Chodiť von naľahko však nie je ideálne. Počas chladnejších jesenných dní si treba obliecť viac vrstiev. Vzduch medzi nimi totiž vytvára ideálnu tepelnú izoláciu. Spodná vrstva by mala byť z funkčného materiálu, ktorý dobre odvádza pot. Vždy si radšej oblečte viac tenších vrstiev než menej hrubších, aby ste nestratili flexibilitu pri pohybe. Keďže chlad sa šíri zospodu, pamätajte na to, že vaše nohy by mali ostať v suchu a teple počas celého tréningu.

Strava má dodať živiny aj zahriať

Drobné úpravy si vyžaduje aj jesenný stravovací režim. Kým leto nabáda ku konzumácii ľahkých a studených pokrmov, na jeseň vzbudzujú lákavejšiu predstavu polievky a iné teplé jedlá. Pokojne sa môžete týmto predstavám poddať a dopriať si napríklad polievku z tekvice, kapusty alebo neskorého špenátu. Nezabúdajte na zvýšený príjem vitamínov v čerstvom jesennom ovocí. Počas zamračených dní dopĺňajte aj vitamín D.

Prevencia je základ

Prevencia je ďalším zo spôsobov, ako sa pripraviť na chladné počasie. Vyskúšať môžete napríklad prírodný liek Oscillococcinum, ktorý funguje jednak preventívne, ale pomáha aj pri prvých príznakoch nádchy a chrípky. Ak ich na sebe spozorujete, nechajte si čo najskôr pod jazykom rozpustiť obsah jednej tubičky. Ďalšie dve až tri dávky opakujte v šesťhodinovom intervale. Nepodceňujte svoje zdravie. Pri začínajúcej nádche by ste mali tréningy úplne vypustiť z programu, alebo výrazne znížiť záťaž. Pri pravidelnom užívaní Oscillococcinum budete zakrátko na ceste k úplnému uzdraveniu, takže si budete môcť opäť užívať chladnú jeseň aktívne a fit.