Aké bežecké oblečenie zvoliť do zimného počasia

okt 21, 2021 | Behanie

Beh je jeden zo športov, ktorý je veľmi nenáročný na vybavenie. Okrem odhodlania, tenisiek a oblečenia nič ďalšie k behu nepotrebujete. A práve výber oblečenia a obuvi často rozhoduje o tom, aké pocity si z behu odnesiete. Najmä pri chladnom počasí je dobré výber nepodceniť, aby sa vám behalo príjemne a komfortne.

Pohodlie je prvoradé.

Vyberajte si iba oblečenie, ktoré je priamo určené na behanie. Bežecké oblečenie je ľahké, výborne odvádza pot a necháva telo suché. Taktiež obsahuje minimum švov, ktoré by vás mohli počas behania dráždiť. Bežecké oblečenie si vždy pokiaľ je to možné vyskúšajte a sústreďte sa na to či vás niekde neškrtí, neobmedzuje v pohybe, alebo vám naopak nie je príliš voľné. Obzvlášť dôkladne si vyberajte spodné vrsty oblečenia, ktoré vám musí padnúť dokonalo.

Pri skúšaní sa nesústreďte len na to ako v oblečení vyzeráte, ale poriadne ho aj otestujte. Nehanbite sa a urobte pár drepov, prebehnite sa, prejdite sa po obchode. Ak máte pocit, že vás niekde škrtí, alebo naopak je vám príliš voľné siahnite radšej po inom kúsku. Pri každom behaní urobíte tisíce krokov a aj ten najmenší problém sa bude každým krokom znásobovať a vo finále sa budete viac sústrediť na bolesť ako na radosť z behania a to predsa nechcete.

Zima a výber oblečenia.

V zime skôr ako začnete s nákupom nového oblečenia experimentujte v hornej polovici tela s vrstvením. Zatiaľ čo na jeseň siahnete po tričku, tričku a mikine, alebo tričku a bunde, v zime siahnite po týchto troch veciach naraz. Taktiež, ale nezabudnite na nasledujúce oblečenie.

• Tričko s dlhým rukávom

Pri tričku s dlhým rukávom si vybrte radšej z prírodných materiálov. Budete si ich brať do chladnejšieho počasia a tak u nich viac oceníte tepelný komfort.

Bežecká mikina

Pri mikinách odporúčame si zakúpiť dve varianty. Jednu ľahšiu a druhú zateplenú. Pri teplotách, ktoré klesajú pod – 5 stupňov odporúčame zvoliť si už zateplenú mikinu. Nebojte sa vybrať si mikinu s celozipom, ktorý je pohodlmný na nosenie a keď vám je teplo jednoducho si ho rozopnete.

• Bežecká bunda

Táto časť oblečenia je vaším hlavným ochráncom, ktorá vás chráni pred vetrom, snehom, alebo dažďom. Taktiež ako pri predchadzjúcej vrstve aj tu existujú tenšie a hrubšie bundy. Treba počítať s tým, že ak pôjdete do membránovej, znížite si priedušnosť, a teda ak sa viacej spotíte, budete sa potrebovať viac vetrať počas behu. Dôležité je nájsť správnu kombináciu tepelnej izolácie a priedušnosti. Netreba taktiež zabúdať na reflexné prvky, ktoré sú vaším ochráncom hlavne počas večerov a za zníženej viditeľnosti.

• Zateplené legíny

V chladnejších zimných dňoch siahnite po zimných legínach, ktoré majú vnútornu stranu z hrejivého materiálu. Ďalším riešením je obliecť funkčnú spodnú vrstvu buď ako samostatnú vrstvu, alebo v kombinácií so šortkami čí prípadne nohavicami.

• Bežecké ponožky

Nezabudnite na ponožky určené do chladného počasia. Pokiaľ nemáte kvalitné boty pre behanie v zime, tak odporúčame si zakúpiť neoprénové ponožky.

• Bežecké rukavice

Pri miernej zime radíme zvoliť klasické bežecké rukavice, ale pokiaľ je vonku pocitová teplota pod – 10 stupňov odporúčame si zobrať bežkárske rukavice, ktoré sú zateplené.

• Bežecká čiapka

Zabudnite na teplé huňaté lyžiarske čiapky. Vystačíte si s tenkými čiapkami z prírodných, ale aj umelých materiálov. Dôležité je, aby vám čiapka dobre sedela, pri behaní sa nikde neposúvala a hlavne, aby vás nikde netlačila.

• Teplý nákrčník

Nákrčník, alebo multifunkčná šatka vám ochráni krk a možno ho využijete aj pri dýchaní (hlavne zo začiatku zimy kým si zvyknete na studený vzduch, alebo pri extrémne názkych teplotách). Na dlhé behy vám odporúčame zobrať si so sebou aj náhradnú, pretože z pôvodnej sa vám po čase stane kus ľadu.

Vždy sa obliekajte tak ako by bolo o 10 stupňov viac. Zo začiatku vám logicky bude zima, ale do pár minút sa zohrejete na prevádzkovú teplotu a bude vám príjemne. Pokiaľ je vonku chladno tak sa po odbehnutí hneď prezlečte do suchého. Pokiaľ sa pri zimnom behu plánujete zastaviť v krčme, alebo nejdete hneď domov odporúčame si zobrať kompletnú spodnú vrstvu na prezlečenie vrátne spodného prádla a ponožiek. Je to najlepšia prevencia pred nachladením a vypadnúť z tréningu by nechcel nikto z nás.